KS. JACEK O INFORMACJI O POBYCIE

BP KAROLA WOJTYŁY

 


Po objęciu 16 października 2002 roku. stanowiska proboszcza parafii Św. Józefa Oblubieńca. NMP w Starych Bogaczowicach dowiedziałem się o pobycie na terenie naszej wspólnoty parafialnej biskupa Karola Wojtyły. Nie było to jednak w jakiś sposób udokumentowane, choć takiego zapisu w księgach szukałem. Gdy czyniono podsumowanie na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II ks. Dariusz Sakaluk w Gościu Niedzielnym z 19 października 2003 roku zamieścił informację że Ojciec Święty jeszcze jako biskup głosił 2 października 1958 roku w naszej parafii dla duszpasterzy akademickich na temat wolności człowieka. I to jest jedyny zapis na ten temat. Na tym jednak nie koniec. Gdy został utworzona Diecezja Świdnicka odwiedził nas ks. bp. Ignacy Dec - Biskup Świdnicki. Udzielił Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. Witając Jego Ekscelencję powiedziałem, że w tej świątyni, głosząc rekolekcje przebywał kiedyś Ojciec Święty. Pod koniec października ks. bp Ordynariusz udał się z wizytą do Rzymu i tam podczas audiencji wspomniał Jego Świętobliwości Ojcu Świętemu, że kilka dni wcześniej udzielał Sakramentu Bierzmowania młodzieży w Starych Bogaczowicach i dowiedział się , że Ojciec Święty przebywał tam jako nowo wyświęcony biskup Karol Wojtyła. Jak się okazało Ojciec Święty potwierdził że tak właśnie było. W czasie wizyty kanonicznej 21 marca tego roku, przebywając ponownie w Starych Bogaczowicach ks. bp Ignacy Dec nawiązał do tej rozmowy z Ojcem Świętymi i jeszcze raz potwierdził, że na pewno bp Karol Wojtyła przebywał w tej oto wspólnocie parafialnej bo sam to pamięta i potwierdza. Wtedy właśnie Biskup Świdnicki wspomniał, że warto byłoby wmurować tablicę, która by upamiętniała to wielkie wydarzenie jakim był pobyt Biskupa Karola Wojtyły w Starych Bogaczowicach. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał ks. bp Ignacy Dec w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 26 maja 2005 roku. Również w tym dniu udzielił dzieciom Pierwszej Komunii św. oraz przewodniczył procesji Eucharystycznej. Tablica umieszczona jest w głównej nawie świątyni, pod zabytkową amboną. Znajduje się na niej napis ; „W tej świątyni 2 października 1958 r. głosił rekolekcje dla duszpasterzy akademickich Biskup Krakowski Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II”. Tablica została ufundowana przez Parafian i Radę Sołecką. Na pamiątkę tego wydarzenia parafianin Maciej Korzeniowski z Chwaliszowa wykonał kilkadziesiąt ozdobnych pater.

 

        ks. Jacek Biernacki

 



STARE BOGACZOWICE: 50. ROCZNICA WIZYTY KAROLA WOJTYŁY

 


   Bp Ignacy Dec wziął udział w obchodach pięćdziesiątej rocznicy pobytu bp Karola Wojtyły w Starych Bogaczowicach. Obchody, które odbyły się 2 października, połączone były z dziękczynieniem za plony oraz odebraniem przez bogaczowicką parafię i gminę certyfikatu Gminy Szlaku Cysterskiego.
   W związku z rocznicą w kościele parafialnym w Starych Bogaczowicach odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Ignacy Dec. Osobę i dzieło Papieża przypomniały dzieci i młodzież w programach biograficznych przygotowanych pod kierunkiem katechetów: Tomasza Niemasa i Jolanty Romaniszyn.
    Wszystko zaczęło się od urszulanek z Jaszczurówki w Zakopanem. – Karol Wojtyła odwiedzając Tatry zawsze się u nich zatrzymywał – wyjaśnia Edwarda Fasciszewska ze Starych Bogaczowic. – Kiedy poszukiwano miejsca na rekolekcje duszpasterzy akademickich, siostry zaproponowały Stare Bogaczowice. Znały wieś, ponieważ miały tu wtedy klasztor. W ten sposób doszło do spotkania, którego rocznicę świętujemy – mówił tuż po uroczystej Mszy św.
   Po zakończeniu Eucharystii proboszcz parafii, ks. Jacek Biernacki odebrał certyfikat Szlaku Cysterskiego. Dokument upoważnia władze gminy i parafii do używania godła i nazwy „szlaku cysterskiego” w promocji gminy. – Tworzymy szlak związany ze Szlakiem Cysterskim, ale promujący sztukę baroku – opowiada Grzegorz Zajączkowski z Fundacji „Edukacja dla demokracji”. – Projekt „Szlak sakralnej sztuki barokowej im. Michaela Willmana” finansuje Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
    W związku ze szlakiem, po południu odbyły się warsztaty historyczne. Grzegorz Zajączkowski mówił o idei szlaku Willmanowskiego, Witold Zawadzki o baroku w rozwoju lokalnym a prof. Jan Wrabec w kaplicy św. Anny wygłosił konferencję pt. „Domy mądrości w górach wzniesione”.

 

 


- Obecność Karola Wojtyły oraz przystanek na szlaku cysterskim czynią z naszego kościoła obiekt unikatowy. Cieszymy się, że wysiłkiem parafian wciąż trwa pamięć o Janie Pawle II, a kościół ma nową polichromię. Liczymy, że obchody rocznicowe ułatwią nam życie przesłaniem papieskiej nauki, a Szlak Cysterski będzie atutem w staraniach o dofinasowanie dalszych remontów świątyni - mówił ks. Jacek Biernacki, proboszcz parafii.
KAI – Serwis

Bp Karol Wojtyła

w Starych Bogaczowicach


Admin strony: adadmistronparaf68@gmail.com

Kontakt

ADRES

ul. Główna 150

58-312 Stare Bogaczowice

+48 74 845 22 88

e-mail: kancelaria@parafiastarebogaczowice.pl

 

 

Nr konta parafii

Bank PKO BP

 57 1020 5095 0000 5102 0075 9753

Copyright© PARAFIA pw. św. Józefa Oblubieńca NMP Stare Bogaczowice 

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.